Powtarzanie a nauka mowy
Badania naukowe
Na podstawie artykułu “Input and uptake at 7 months predicts toddler vocabulary: the role of child-directed speech and infant processing skills in language development” opublikowanego w Journal of Child Language.
Powtarzanie a nauka mówienia
Rodzice, którzy powtarzają te same słowa swoim niemowlętom częściej, będą mieć dzieci z lepszymi zdolnościami lingwistycznymi za pół roku – mówi współautorka Rochelle Newman, profesor i przewodnicząca Wydziału Nauk Słuchu i Mowy (HESP). – Ostatnio kładziono duży nacisk na to, by po prostu mówić więcej do niemowląt, lecz to w jaki sposób mówimy do nich ma również ogromne znaczenie. Tu nie chodzi tylko o dużą ilość słów.
Od kiedy uczyć dziecko mowy?
Pieluchy pomagają maluchom mówić?
Jak wykorzystać te badania w codziennym życiu?
Narracja rzeczywistości
W kółko to samo - książka stworzona do nauki mowy
Czytanie książek stworzonych do powtarzania to świetny sposób na wspieranie rozwoju Twojego malucha.
Podczas leżenia na brzuchu pokaż dziecku każdą stronę i wybierz jedno zwierzę, wypowiadaj jego nazwę lub odgłos na każdej ze stron i pokazuj je palcem.
Na przykład wybierz kota i powiedz: Kot robi „miau, miau”. Gdzie jest kot? Tutaj! Miau, miau. Powtarzaj szukanie, pokazywanie i miauczenie przez resztę stron. Za każdym razem zmieniaj trochę głos i mów melodyjnie.
Zabawa z książką opiera się na powtarzaniu, ale także na wyszukiwaniu zwierząt, ćwiczeniu spostrzegawczości. Realistyczne obrazki i białe tło ułatwiają dzieciom skupienie się na kartach książki.
Z biegiem czasu zauważysz, że dziecko znajduje wzrokiem dane zwierzę szybciej, niż Ty je pokażesz.