Powtarzanie a nauka mowy

Udostępnij

Powtarzanie

Powtarzanie słów od pierwszych miesięcy życia dziecka przyspiesza rozwój mowy. Powtarzaj za mną: „ma-ma” i tak w kółko to samo. Działa? Działa! 

Naukowcy dowodzą, że powtarzanie słów przez rodziców w okresie od 0 do 7 miesięcy, gdy dzieci jeszcze nie powtarzają za nami, sprawia, że maluchy mają większy zasób słów w przyszłości [1,2].

Badania z Uniwersytetu Maryland i Harvardu wskazują na bardzo pozytywny wpływ częstego powtarzania tych samych słów przez rodziców na naukę mowy niemowląt w przyszłości. Z tą wiedzą rodzice mogą podejmować bardziej świadome decyzje w komunikacji z niemowlętami, które zaprocentują w przyszłości.

Jak mówić do dziecka, aby zaczęło mówić?

Powtarzaj często te same frazy
Mów wyraźnie i nieco wolniej niż do dorosłych
Używaj śpiewnego tonu
Badania naukowe

Na podstawie artykułu “Input and uptake at 7 months predicts toddler vocabulary: the role of child-directed speech and infant processing skills in language development” opublikowanego w Journal of Child Language.

Powtarzanie a nauka mówienia

Rodzice, którzy powtarzają te same słowa swoim niemowlętom częściej, będą mieć dzieci z lepszymi zdolnościami lingwistycznymi za pół roku – mówi współautorka Rochelle Newman, profesor i przewodnicząca Wydziału Nauk Słuchu i Mowy (HESP). – Ostatnio kładziono duży nacisk na to, by po prostu mówić więcej do niemowląt, lecz to w jaki sposób mówimy do nich ma również ogromne znaczenie. Tu nie chodzi tylko o dużą ilość słów.

Od kiedy uczyć dziecko mowy?

Czym za młodu skorupka nasiąknie...

Od kiedy uczyć dziecko mówienia? Od pierwszych dni życia!

Newman oraz współautorzy – prof. Nan Bernstein Ratner i Meredith L. Rowe – śledzili rolę mówienia matki do dziecka w okresie prelingwistycznym, tj. przed 7 miesiącem życia. Konkretnie mierzyli oni zdolność dzieci do rozumienia słów w wieku 7 miesięcy, a następnie ich zasób słów i umiejętności językowe z wieku 2 lat. Doszli do wniosku,  że dzieci wyróżniające się pozytywnie ns tle swojej grupy rówieśniczej różnią się od nich w dwóch aspektach: ich rodzice dużo częściej powtarzali im te same słowa w okresie niemowlęcym i generalnie dużo częściej mówili do nich, dzięki czemu potrafiły dużo lepiej przetwarzać usłyszane informacje.

...tym na starość trąci

W badaniach „starość” to drugi rok życia dziecka – wówczas sprawdzano zasób słów i zdolności komunikacyjne dzieci.

Do tango trzeba dwojga – mówi dr Ratner – zarówno dziecko, jak i rodzic odgrywają ważną rolę i mają duży wpływ na zdolności lingwistyczne dzieci. 

Naukowcy wierzą, że ich ustalenia mogą zostać z powodzeniem wykorzystane przez wiele rodzin. Już wcześniej udowodniono w badaniach klinicznych, że rodzice naturalnie mówią do dzieci wolniej i używając śpiewnego tonu, co przyspiesza naukę mowy. Teraz wiemy także, że powtarzanie odgrywa kluczową rolę w tym procesie. W celu maksymalizacji korzyści płynących z mówienia do dzieci naukowcy zachęcają rodziców do stosowania tych właśnie technik.

Jakie słowa powtarzać?

To jakość i sposób mówienia są najistotniejsze, a nie ilość słów – mówi dr Rowe.

Pieluchy pomagają maluchom mówić?

Jak wykorzystać te badania w codziennym życiu?

Narracja rzeczywistości

To metoda, którą większość rodziców stosuje intuicyjnie, ale warto o niej wspomnieć i trochę ją ulepszyć. Postaraj się opowiadać dziecku, co robisz podczas codziennych czynności i stosuj przy tym zawsze kilka tych samych zwrotów. 

Na przykład podczas zmiany pieluszki, mów zawsze:

 • Zapinam rzepy:  jeden rzep, drugi rzep.
 • Hop, nogi do góry!
 • Obracam Cię na bok i na drugi bok.
 • Zatrzaskuję napy: jeden nap, trzask, drugi nap, trzask, trzeci nap, trzask.

W kółko to samo - książka stworzona do nauki mowy

Czytanie książek stworzonych do powtarzania to świetny sposób na wspieranie rozwoju Twojego malucha.

Podczas leżenia na brzuchu pokaż dziecku każdą stronę i wybierz jedno zwierzę, wypowiadaj jego nazwę lub odgłos na każdej ze stron i pokazuj je palcem. 

Na przykład wybierz kota i powiedz: Kot robi „miau, miau”. Gdzie jest kot? Tutaj! Miau, miau. Powtarzaj szukanie, pokazywanie i miauczenie przez resztę stron. Za każdym razem zmieniaj trochę głos i mów melodyjnie.

Zabawa z książką opiera się na powtarzaniu, ale także na wyszukiwaniu zwierząt, ćwiczeniu spostrzegawczości. Realistyczne obrazki i białe tło ułatwiają dzieciom skupienie się na kartach książki. 

Z biegiem czasu zauważysz, że dziecko znajduje wzrokiem dane zwierzę szybciej, niż Ty je pokażesz.

Recytowanie wierszy

Recytowanie wierszy dla dzieci to kolejny sposób na powtarzanie tych samych fraz i zarazem świetną zabawę z niemowlakiem.

Dzieci uwielbiają obserwować twarze, dlatego najlepiej nauczyć się kilku krótkich wierszy na pamięć, by nie patrzeć się na książkę, lecz utrzymywać kontakt wzrokowy z dzieckiem.

Taka nauka poprzez zabawę jest doskonałym pomysłem na spędzaniu czasu z dzieckiem. Możesz połączyć mówienie wierszy z masażem  i gimnastyką, by Twoje dziecko skorzystało z aktywności jeszcze bardziej. 

Brzechwa dzieciom

Ja uwielbiam śpiewać „Na wyspach Bergamutach” i wykonywać przy tym zawsze te same ruchy przypominające trochę masaż, trochę gimnastykę malucha.

Na przykład:

 • na hasło „mrówka niosła” łaskoczemy dziecko opuszkami palców po brzuchu
 • na „kot w butach” chwytamy za stopy i machamy nimi
 • na „słoń z trąbami dwiema” masujemy ręce dziecka i udajemy, że są dwiema trąbami
 • itd. 🙂
Dziecko uczy się

Powtarzanie w kółko tego samego

Dzieci instynktownie czują, co jest dobre dla ich rozwoju. To właśnie dlatego chcą, żeby nosić je na rękach – wówczas poznają otaczający je świat, widza więcej. Biorą wszystko do buzi – w taki sposób poznają kształt, twardość, fakturę przedmiotów. I w końcu, gdy coś im się bardzo spodoba, chcą to powtarzać w kółko!

Wykorzystaj chęć dziecka do powtarzania i pomóż mu tym samym w nauce mówienia. Pamiętaj, że nauka mówienia to nie konkurs, które dziecko mówi więcej, czy które nauczyło się szybciej. Komunikacja to bardzo istotny element w rozwoju malucha i wspierając jej naukę, pomagasz dziecku dorastać.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9
  9
  Twój koszyk
  Bajka o inflacji Maja Dusik
  Bajka o inflacji
  1 X 20,00  = 20,00 
  Bajka o inflacji i kolorowe Pianino
  ZESTAW: Bajka o inflacji + Kolorowe Pianino
  1 X 100,00  = 100,00 
  Kolorowe Pianino3
  Kolorowe Pianino 3. Piosenki dla dzieci
  1 X 35,00  = 35,00 
  W kółko to samo WIEŚ LAS i ZOO
  W kółko to samo. WIEŚ+LAS+ZOO
  1 X 120,00  = 120,00 
  Bajka o inflacji
  PAKIET 2szt: Bajka o inflacji
  1 X 35,00  = 35,00 
  Książka W kółko to samo LAS
  W kółko to samo. LAS
  1 X 45,00  = 45,00 
  Kolorowe Pianino nagroda rodziców 2022
  45 prostych melodii dla dzieci na keyboard
  2 X 100,00  = 200,00 
  książki i karty dla dzieci
  NOWOŚĆ - zestaw LAS + ZOO
  1 X 180,00  = 180,00