Darmowa dostawa od 150zł

Gra na pianinie dla dzieci

Od kiedy zacząć naukę gry na pianinie

Dla rodziców potrafiących grać na pianinie odpowiedź jest prosta – od zaraz. Jeżeli znasz nuty i potrafisz grać, zapewne nauka dziecka gry na pianinie nie sprawi Ci większego problemu.

Natomiast jeżeli gra na pianinie to Twoje niespełnione marzenie z dzieciństwa lub po prostu pragniesz umuzykalnić swoją pociechę, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Dlaczego pianino

Nauka gry na pianinie dla dzieci może wydawać się skomplikowana. Być może myślisz sobie, że najlepiej poczekać na odpowiedni wiek, by zapisać dziecko do szkoły muzycznej lub rozważasz lekcje indywidualne. Oczywiście nic nie zastąpi profesjonalnego podejścia nauczyciela, ale warto oswoić dziecko z muzyką i instrumentem od najmłodszych lat.

Poniżej znajdziesz listę niektórych korzyści płynących z nauki gry na pianinie dla dzieci, o których być może jeszcze nie wiesz [1].

Co daje nauka gry na pianinie dla dzieci?

kształtuje słuch i poczucie rytmu – uwrażliwia również na muzykę
ćwiczy motorykę małą – rozwija mięśnie palców dziecka
uczy koncentracji i wydłuża okres skupienia uwagi – to nieoceniona pomoc przy późniejszej nauce w szkole
wprowadza do gry na pozostałych instrumentach – pianino nie bez powodu jest instrumentem obowiązkowym w szkole muzycznej
buduje poczucie własnej wartości – nowe umiejętności i sukcesy sprawiają, że dziecko bardziej wierzy w siebie
rozwija inteligencję – aktywuje pracę obu półkul mózgowych
Gra na pianinie od 3 lat

Przeciętne dziecko jest w stanie skupić się na dłużej i usiąść przy pianinie lub keyboardzie w wieku około 3 lat. Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, by wprowadzić pianino wcześniej. Rodzic grający proste melodie dla swojego dziecka jest najlepszą zachętą do nauki, ponieważ dzieci naturalnie pragną naśladować dorosłych.

Sposoby by umuzykalnić dziecko

Na początek przygody z muzyką i instrumentami nie jest Ci potrzebne żadne wykształcenie muzyczne. Ważne jest, by od najmłodszych lat oswajać dziecko z przyjemnymi dźwiękami i uczyć je poprzez zabawę.

Bardzo pożyteczne będą spotkania muzyczne dla dzieci, podczas których w małych grupach dziecko będzie miało okazję do rozwoju poczucia rytmu. Sprawdź, czy w Twoim mieście działa ognisko muzyczne, na które możesz pójść razem z dzieckiem, by wspólnie śpiewać, grać na tamburynie i podrygiwać do dźwięków muzyki.

Jednak co zrobić, by dziecko grało chętnie w domu?

Jak uczyć dziecko gry na pianinie bez znajomości nut?

Najłatwiejszą metodą nauki gry na pianinie dla małych dzieci jest „Kolorowe Pianino” w formie książki z naklejkami. Wystarczy, że nakleisz dziecku naklejki na klawisze i dasz książkę, ono zrobi całą resztę. Intuicyjne diagramy muzyczne sprawiają, że maluchy same wiedzą co i jak długo naciskać.

Czy gra na pianinie dla dzieci od 3 lat jest możliwa?

Dziecko nieznające jeszcze dobrze liter i cyfr, tym bardziej nie będzie potrafiło skupić się na nutach. W wieku 3 lat dzieci nie są jeszcze w fazie wrażliwej na litery i nie wykazują większego zainteresowania nimi.

W cleu ćwiczenia motoryki małej dziecka oraz po prostu zabawy dźwiękiem warto skorzystać z kolorowych diagramów zamiast nut. Ten sposób przedstawienia melodii sprawi, że rodzic nie będzie musiał tłumaczyć każdego dźwięku oraz nauczy Twoje dziecko samodzielnej pracy.

Zapewne wiesz, jak ważne dla młodego człowieka jest zadowolenie z siebie, małe sukcesy i samodzielność. nie ma nic piękniejszego niż przypatrywanie się dziecku, które samo, bez pomocy nabywa nowe umiejętności i jest samo z siebie dumne. To właśnie prowadzi do budowania poczucia wartości u dzieci.

Diagramy muzyczne

Spójrz na porównanie poniżej i zastanów się, który zapis będzie czytelniejszy i bardziej intuicyjny dla małego dziecka. Gra na pianinie dla dzieci w tak młodym wieku to przede wszystkim powinna być zabawa, a nie studiowanie zapisu nutowego.

Nawet zapis w postaci kolorowych nut nie jest najlepszym rozwiązaniem dla maluszków, ponieważ dziecko nie rozróżnia długości pełnej nuty od ćwierćnuty.

Na zapis nutowy i rozwój techniki grania przyjdzie jeszcze czas. Zauważ, że diagramy nie różnią się diametralnie od nut, jest w nich wiele podobieństw, dzięki czemu Twoje dziecko łatwo przejdzie na nuty, gdy trochę podrośnie.

Kolorowe Pianino - zalety metody

  • intuicyjne diagramy przedstawiające wysokości i długości dźwięków
  • prosta forma bez pięciolinii i nut
  • nauka z papierowej kartki
  • wstęp do gry z nut
  • różnorodne utwory dla dzieci

Gra na pianinie dla dzieci i jej korzyści

  • dziecko z metodą „Kolorowe Pianino” gra samodzielnie
  • małe sukcesy podbudowują samoocenę malucha
  • znane i lubiane melodie są łatwiejsze do zagrania
  • dziecko ćwiczy koordynację ruchową
  • gra na klawiszach rozbudza zainteresowanie muzyką i być może kiedyś przerodzi się w pasję

Książka czy aplikacja do nauki gry na pianinie dla dzieci

Twoje dziecko będzie miało jeszcze całe życie na patrzenie się w ekran smartfona i w późniejszym okresie będzie Ci to znacznie trudniej kontrolować niż teraz. Badania naukowe pokazują, że niebieskie światło emitowane przez tablety i komórki jest bardzo szkodliwe dla oczu i mózgu dzieci. Naukowcy alarmują, że  dzieci spędzające ponad dwie godziny dziennie przed ekranem narażone są na nieodwracalne zmiany w mózgu. Raporty pokazują, że dzieci lubujące się w ekranie tabletu mają dużo gorsze wyniki podczas testów na inteligencję oraz badania rozwoju mowy [2].

Jaką książkę do nauki gry na pianinie dla dzieci wybrać

Ciężko jest znaleźć książkę idealną, która zaciekawi dziecko i rozbudzi w nim miłość do grania. Na rynku jest wiele ciekawych pozycji, ale opierają się one głównie na kolorowaniu nut. Czasami można spotkać też piktogramy dla dzieci – C jest kotkiem, a D myszką. Jednak to wszystko wydaje się być nieczytelne dla dzieci i mało intuicyjne.

Kolorowe Pianino opis książki

Innowacyjna metoda nauki gry na pianinie przeznaczona dla dzieci już od 3 roku życia

Kolorowe pianino skierowane jest do rodziców, którzy pragną zadbać o edukację muzyczną swoich dzieci. Nie potrzebujesz żadnego wykształcenia muzycznego czy znajomości nut, by Twoje dziecko zaczęło grać na pianinie. Diagramy muzyczne zostały tak skonstruowane, aby dziecko było w stanie samodzielnie grać, gdy tylko ma ochotę. Na każdej stronie znajdują się ilustracje nawiązujące do tytułów piosenek, dzięki czemu dzieci niepotrafiące czytać doskonale się odnajdą.

Do każdego utworu zamieszczono tekst piosenki oraz stopień trudności. Dodatkowym walorem książki są ciekawostki dla dzieci oraz opisy aktywności w przypadku, gdy piosenka przeznaczona jest do pokazywania.