Darmowa dostawa od 150zł

Szukaj

Efekt Mozarta dla dzieci

Co to jest efekt Mozarta dla dzieci

Zapewne obiło Ci się o uszy takie sformułowanie jak “efekt Mozarta”, ale co to właściwie jest? W popularnym rozumieniu jest to przekonanie, że słuchanie muzyki Mozarta zwiększa poziom IQ zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Takie myślenie o efekcie Mozarta jest oczywiście dużym skrótem, natomiast ma ono podłoże naukowe.

Słuchanie odpowiedniej muzyki klasycznej z dzieckiem

Poniżej znajdziesz kilka ciekawych faktów na temat efektu Mozarta, wpływu muzyki na dzieci, a także na rozwój płodu. Czy efekt Mozarta naprawdę istnieje?

  • reguluje pracę serca
  • poprawia pamięć
  • wycisza i uspokaja dziecko
  • kształtuje poczucie estetyki muzycznej
  • uczy wyczucia rytmu
  • rozwija inteligencję
Nauka gry na pianinie bez nut

Ciekawym sposobem na spędzenie czasu z dzieckiem i otoczenie go przyjemną muzyką jest nauka gry na instrumencie. Nawet jeżeli nie masz żadnego doświadczenia i nie znasz nut, możesz pokazać dziecku świat melodii. Książka „Kolorowe Pianino” otwiera drzwi do gry na pianinie dla każdego dziecka i co bardzo ważne pozwala na samodzielną naukę już od 3 roku życia. Zagrajcie razem proste melodie na pianino dla dzieci.

Na czym polega Efekt Mozarta

Wszystko zaczęło się w 1993 od badań amerykańskiej psycholożki Frances Rauscher. Poddała ona badaniom grupę 36 studentów i opublikowała wyniki, które wskazywały na to, że słuchanie muzyki Mozarta powoduje krótkotrwałe zwiększenie zdolności myślenia przestrzennego.

W praktyce oznacza to, że po słuchaniu utworów Mozarta przez około 15 minut nasz mózg lepiej poradzi sobie z takimi zadaniami jak np. pokonanie skomplikowanego labiryntu, czy ułożenie trudnej konstrukcji z papieru.

Czym jest efekt Mozarta dla dzieci

Publikacji badań pani Rauscher odbiła się w stanach szerokim echem komercyjnym. Zaczęto na potęgę używać haseł w stylu “Mozart uczyni cię mądrzejszym” i sprzedawać płyty Mozarta, który miały na celu zwiększenie inteligencji. Reklamy sugerowały, że każde dziecko powinno słuchać utworów Mozarta, by lepiej radzić sobie w szkole.

To wszystko to oczywiście komercyjna bańka i od słuchania muzyki nasze IQ nie wzrośnie dwukrotnie, ale jest w tym ziarenko prawdy.

Wpływ muzyki na rozwój dziecka a efekt Mozarta

Sama popularyzacja słuchania muzyki, a w szczególności Mozarta nie jest wcale taka zła. Naukowcy rekomendują słuchanie muzyki w celu poprawę pamięci i polepszenia zdolności poznawczych.

Udowodniono, że słuchanie Mozarta w tle w trakcie rozwiązywania zadań na inteligencję sprawiło, że badani rozwiązywali zadania szybciej i z większą poprawnością. [1]

Z pewnością słuchanie z dzieckiem muzyki, granie na instrumencie, śpiewanie i tańczenie nie zaszkodzi Twojemu maluchowi, wręcz przeciwnie. Nie musisz wierzyć w efekt Mozarta, wystarczy, że będziesz dobrze bawić się ze swoją pociechą w towarzystwie pięknych melodii.

Diagramy muzyczne

Świetnym połączeniem słuchania muzyki i wspierania umiejętności kognitywnych dziecka jest czytanie diagramów muzycznych. Są one odpowiednikiem nut, ale i zapis jest intuicyjny i zrozumiały dla nawet bardzo małych dzieci.

Jakiej muzyki słuchać w ciąży

Pamiętaj przede wszystkim, że Twój brzuch to bardzo głośne miejsce – dzidziuś słyszy odgłosy trawienia, bicie Twojego serca i napełnianie się płuc powietrzem. Dodatkowo Twój głos jest wzmocniony przez wibracje kości.

Weź to pod uwagę i nie słuchaj zbyt głośnej muzyki. Generalnie poziom dźwięków powinien być w granicach do 60 decybeli, czyli taki jak przeciętna konwersacja. To oznacza, że zdecydowanie nie powinnaś przykładać słuchawek prosto do brzucha, jeżeli nie chcesz wkurzyć malucha.

Efekt Mozarta w ciąży

  • włącz sobie swoją ulubioną płytę
  • zrelaksuj się lub potańcz w umiarkowanym tempie, tak aby rozruszać się
  • jeżeli jesteś zdrowa w ciąży delikatne ćwiczenia, spacery, również taniec są wskazane i mogą ułatwić poród
  • nie słuchaj muzyki zbyt głośno i nie przykładaj słuchawek do brzucha
  • nuć lub śpiewaj do muzyki tak, aby maluszek oswajał się z Twoim  głosem

Muzykoterapia dla dzieci – czy efekt Mozarta istnieje

Dlaczego właściwie Mozart? Nie znalazł się on w badaniach naukowych przypadkowo. Amadeusz Mozart był miłośnikiem matematyki, dzięki czemu jego utwory są perfekcyjnie skomponowane. Tak, muzyka to matematyka! Harmonia dźwięków, symetria, starożytny złoty podział – to wszystko sprawia, że muzyka Mozarta ma na nas taki pozytywny wpływ.

Efekt Mozarta dla dzieci to oczywiście zabieg komercyjny, ale słuchanie jego utworów z dzieckiem stymuluje mózg, reguluje bicie serca i może pozytywnie wpływać na ciśnienie tętnicze za sprawą rytmicznych uderzeń i precyzyjnych dźwięków.

Warto słuchać utworów Mozarta z maluchami, by kształcić ich poczucie rytmu i doskonalić słuch. Pamiętaj, że dziecko rozwija się całościowo. Nie musisz wychowywać małego wirtuoza, czy wysłać dziecko od razu do szkoły muzycznej, by zobaczyć jaki pozytywny wpływ ma spędzanie wspólnie czasu przy keyboardzie i klikanie w klawisze.

Słuchanie muzyki w ciąży a efekt Mozarta

Badania z 2013 roku pokazują, że dzieci rzeczywiście mają zdolność do nauki już w brzuchu matki. Ale co to właściwie oznacza? Czy warto puszczać Mozarta na słuchawkach przy brzuchu?

Maluszek w wodach płodowych uczy się rozpoznawania – w praktyce słuchanie konkretnego utworu często w ciąży powoduje, że puszczenie go po narodzinach prawdopodobnie uspokoi dziecko. [2,3]

Spokojnie, jeżeli nie przepadasz za muzyką klasyczną, nie puszczaj dziecku Mozarta. Tym bardziej nie ma potrzeby przykładania słuchawek do brzucha.

Pozytywny efekt na płód w trakcie ciąży będzie miała każda aktywność, która Ciebie cieszy i odpręża. Słuchaj muzyki takiej, jaką lubisz, śpiewaj do niej, kołysz biodrami – takie spędzanie czasu będzie miało znacznie lepszy efekt niż zmuszanie się do muzyki klasycznej.