Kolorowe Pianino - Instrukcja
Kolorowe Pianino - jak zacząć grać na pianinie
Zacznij swoją przygodę z Kolorowym Pianinem już dzisiaj. Nie potrzebujesz żadnego większego przygotowania. Wystarczy, że otworzysz książeczkę i zaczniesz grać. Natomiast jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, przeczytaj koniecznie ten artykuł.
Jako szczęśliwa posiadaczka lub posiadacz książki z serii “Kolorowe Pianino” być może masz pytania, na które nie ma odpowiedzi we wstępie książki. W artykule zawarto dodatkowe informacje dla dorosłych, którzy wspierają dzieci w nauce gry na pianinie/keyboardzie w domu. Założono, że nie masz żadnego doświadczenia muzycznego i każda wiedza może się przydać.

Cel książki Kolorowe Pianino
Książka ma na celu urozmaicenie zabawy z pianinem, które być może stoi w kącie i się kurzy. Skupiono się przede wszystkim na nauce przez zabawę, zachęcaniu dzieci do nauki gry na instrumentach i intuicyjnym przekazywaniu wiedzy. “Kolorowe Pianino” zdecydowanie nie ma na celu zastąpić indywidualnych lekcji gry z nauczycielem, czy szkoły muzycznej, lecz jest rozpoczęciem przygody z melodiami w domowym zaciszu.
Ogromną zaletą diagramów jest pozwalanie dziecku na samodzielną naukę. Każdy rodzic wie, jak bezcenne są iskry w oczach dziecka, gdy osiągnie swój kolejny mały sukces, a tym bardziej, gdy dokona tego samodzielnie.
Dlaczego układ stron jest obrócony o 90 stopni?
Po pierwsze dlatego, że taki układ diagramów muzycznych zapewnia lepszą czytelność dla dzieci. Diagramy ułożone wzdłuż dłuższego boku książki są duże i wyraźne. Ponadto, z książki można korzystać w konfiguracji poziomej lub pionowej.
Zakładając, że dziecko przyjmuje poprawną postawę przy pianinie, wygodniej będzie postawić książkę na jej dłuższych brzegach grzbietem do góry. W ten sposób z jednej strony będą diagramy dla dziecka, a z drugiej śpiewnik dla rodzica.
Z koperty, w której była wysłana książka zrób stojak według instrukcji:
- Nie wyrzucaj koperty, w którą zapakowana jest książka.
- Przytnij pustą kopertę w miejscach pokazanych na ilustracji.
- Obróć kopertę.
- Rozłóż ją tak, aby ułożyła się w trójkąt, wykorzystując jej zagięcia.
- Korzystaj z wygodnego stojaka na książkę.
Jeżeli nie masz już koperty, wykorzystaj dowolny kawałek tektury o szerokości 16-20cm i długości 43cm. Zegnij go co 6, 15, 15 i 7cm – 15cm to boki stojaka, a 6 i 7cm to podstawa, którą należy skleić.

Gra na 5 palców
Jak ćwiczyć motorykę małą?
Większość dzieci, a także dorosłych, podchodząc do gry na pianinie, zacznie grać jednym palcem, a konkretnie palcem wskazującym swojej dominującej ręki.
Taka gra jest jednak bardzo męcząca i nie pozwoli Twojemu dziecku ćwiczyć motoryki małej wszystkich palców. Postaw więc przed nim wyzwanie – gra pięcioma palcami.

Skąd wiedzieć, jak ułożyć palce?
Standardowo podczas nauki gry oznacza się palce cyframi i podaje numer palca przy danym dźwięku (kciuk-1, wskazujący-2, itd.). W “Kolorowym Pianinie” zaburzyłoby to jednak czytelność diagramów i nie byłoby intuicyjne dla dzieci, szczególnie gdy nie znają jeszcze cyfr.
Dlatego też jest to element gry, który może wprowadzić rodzic. Ale spokojnie, pokażę Ci, jak ułożyć palce dla każdej z piosenek i na co zwracać uwagę.
Na przykładzie “Mam chusteczkę haftowaną” przyjrzyj się, jak układać wszystkie 5 palców na klawiaturze.
- Spójrz na pierwszy fragment melodii – w tym przypadku jest to pierwszy wers.
- Odszukaj wszystkie kolory na klawiaturze. Jest ich 5 i znajdują się koło siebie – prosta sprawa, ułóż na nich 5 palców.
- Zagraj pierwszy wers
- Spójrz na drugi wers melodii, przełóż dłoń na odpowiednie kolory i zagraj.
Mam chusteczkę haftowaną - wers 1

Mam chusteczkę haftowaną - wers 2

Trudniej jest, gdy kolorów jest więcej, a palców cały czas tylko 5. Możesz spróbować samodzielnie dobierać odpowiednie palce, ponieważ nie ma jednego słusznego sposobu palcowania (tak nazywa się to prawidłowo). Każdy może układać palce intuicyjnie – tak, jak jest mu wygodnie. Jednak na początku przygody z klawiszami warto skorzystać z porad. Poniżej znajdziesz ułożenia dłoni dla wszystkich piosenek z książki.
UWAGA: Dwie ostatnie piosenki (Stokrotka i Pieski małe dwa) są skomplikowane przy graniu na 5 palców. Wprowadź je dopiero, gdy dziecko opanuje pierwsze 8 piosenek.
Wersy 1-4
Wersy 1-3
W wersach 2 i 3 – kciuk dodatkowo naciska czerwony klawisz
Wersy 1-2
Klawisz czerwony w kropki naciśnij małym palcem
Wers 1
Wers 2
Wersy 3-4
Wersy 1-3
Na koniec kciuk na pomarańczowy
Wersy 1-2
Wers 3
Wers 4
Wersy 1-3
Wers 1
Wersy 2 i 3
W trakcie 3 wersu zmiana (kciuk na niebieski i różowy)
Wers 1 i 2
Wers 3
Wersy 4-6
Co może robić lewa ręka?
W ramach ćwiczenia motoryki dziecko może grać raz lewą, raz prawą ręką.
Jeżeli masz odpowiednio dużą klawiaturę lewa ręka na początek może grać to samo co prawa, tylko o oktawę niżej (czyli o 8 białych klawiszy w lewo).
Naklejek jest 10 i palców również 10, więc w ramach ćwiczenia motoryki można grać wszystkim dziesięcioma palcami, jednak jest to tylko ćwiczenie i będzie zapewne dość trudne dla dzieci. Potraktuj to raczej jako ciekawostkę.

Jak przykleić naklejki?
Odpowiedź na to pytanie znajduje się we wstępie do książki, jednak tutaj rozwinięto ją. Naklejki możesz przykleić w górnej części klawiszy – tak, aby nie zasłaniać ich palcami.
W celu przyklejenia naklejek w odpowiednim miejscu musisz znaleźć środkowe C oznaczone kolorem czerwonym. Środkowe C powinno brzmieć naturalnie dla ucha, gdy je zagrasz, dźwięk nie powinien wydawać Ci się ani wysoki, ani niski.
Klawisze pianina składają się z białych oraz czarnych klawiszy, a czarne pogrupowane są po 2 i 3 klawisze. Każde C leży po lewej stronie od grupy dwóch czarnych klawiszy, natomiast środkowe C leży najczęściej po lewej stronie od grupy dwóch czarnych klawiszy, które znajdują się mniej więcej po środku.
Czasami pianina dla dzieci mają dwie oktawy, wówczas środkowe C leży po lewej stronie.
Jak siedzieć przy pianinie?
Zapewne na początku Twoje dziecko będzie leżeć na dywanie i wygrywać melodie jednym palcem, to zupełnie naturalne. Natomiast jeżeli będzie chciało grać dłużej i częściej, bardzo ważna jest poprawna postawa przy klawiaturze. Możesz posadzić dziecko na krześle przy małym stoliku i położyć na nim keyboard.
Podczas gry obowiązuje kilka zasad poprawnej postawy:
- proste plecy
- palce delikatnie zaokrąglone
- luźne ramiona
- łokcie nieco powyżej klawiatury
- kolana pod pianinem/stolikiem
- pośladki na przedniej części siedziska
- stopy oparte stabilnie o podłogę
- długa szyja
- odległość tułowia od klawiatury powinna być taka, by kot mógł usiąść na kolanach 🙂

Pierwszy keyboard dla dziecka
Jaki keyboard dla dziecka wybrać? Zobacz najpopularniejsze modele, ich wady...
Jakie pianino wybrać?
Każde pianino lub keyboard które masz w domu będzie odpowiednie do rozpoczęcie przygody z grą. Natomiast jeżeli stoisz przed zakupem instrumentu, polecam Ci kupić mały keyboard dla dzieci dobrej marki.
Casio SA 76 (ok. 300zł)
Casio SA 46 (ok. 250zł)
Djeco Animambo (ok. 250zł)
Jakie są zalety tego modelu?
- zajmuje mało miejsca w domu
- ma relatywnie dobre brzmienie
- jest tani w porównaniu z profesjonalnym sprzętem
- jest odpowiedni dla dzieci (dla dorosłych ma on zdecydowanie za małe klawisze)
- jest na baterie – można go przenosić oraz ściszyć (!)
- dodatkowo na wyświetlaczu pokazują się dzieciom nuty na pięciolinii, co przyda się przy przechodzeniu na zapis nutowy

Polska marka
Jesteśmy rodzimym wydawnictwem. Tworzymy, piszemy i drukujemy w Polsce. Kupując nasze produkty, wspierasz polski rynek.

Mądre Dziecko
Celem przyświecającym naszemu wydawnictwu jest wspieranie rozwoju dzieci w grupie wiekowej 0-6 lat.

Otwarty umysł
Dzieci pragną odkrywać świat, a my jako dorośli otwieramy im drzwi do wiedzy. Oferowane przez nas książki i materiały edukacyjne to narzędzia dla każdego świadomego rodzica.

Estetyka
Pozycje w naszej ofercie przygotowywane są z dbałością o szczegóły. Troszczymy się o czytelność, realistyczne ilustracje i walory estetyczne książek.